STØTTE FRA UTLANDET: BANK: SELJORD SPAREBANK. BIC: SELJNO21. SWIFT: DNBANOKK. IBAN: NO0527112161975. TAKK.

 

KATEGORI: PRESSEFRIHET / YTRINGSFRIHET / PRESSENS EGEN SENSUR  

ANNONSER OM OSS ABOUT US REDAKSJON KONTAKT TJENESTER MENINGER STØTT OSS
 

Portalansvarlig: Inter Media Research. Postboks 1118, N-1787 Berg i Østfold. E-post: sfm@sfm.no


Patetisk og feigt av den norske rikspressen!

I et helt år har sfm.no arbeidet for barnehjemsofre med PTSD skader. Sfm.no er så langt det eneste presseorganet i landet, som har brydd seg om en slik viktig sak. Rikspressen har ikke våget? å åpne munnen. Og det i ”pressefrihetens høyborg”.

Oslo. Publisert 08.11.2011.

Av Jan Hansen, frilansjournalist (NJ). (Utsnitt fra Widerøe Flyfoto/Billedsamlingen UIB).

At trynefaktoren,
politisk farge og /eller eventuell partitilhørighet, til tider spiller en stor rolle i forbindelse med hvilke journalister som får slippe til med sine saker i norske riksmedier, er hevet over enhver tvil. Er den aktuelle journalisten i tillegg kritisk til både systemet og den aktuelle politikken som føres, så risikerer vedkommende å bli mødt med full sensur av pressens egne og ikke-synlige "dommere".

Det er et meget sterkt utsagn og en kraftig påstand jeg her kommer med. Men! Slik virker det faktisk: Etter mange års erfaring med nettopp rikspressen i Norge. Slik skal det ikke være, og slik bør det ikke være. Gjensidig respekt for andre kollegers ytringer og meninger, er selve nøkkelordet for alle pressefolk: Uansett politisk farge og/eller partitilhørighet. 

Patetisk og feigt

I et helt år har sfm.no arbeidet for barnehjemsofre med PTSD skader. Sfm.no er så langt det eneste presseorganet i landet, som har brydd seg om en slik viktig sak. Rikspressen har ikke våget? å åpne munnen. Og det i ”pressefrihetens” høyborg.

Det er patetisk og feig, for å si det mildt, når norsk rikspresse oppfører seg slik den så langt har gjort, i en sak som omfatter tidligere ofre for barnevernets totale mangel på både kontroll, ansvar og selvjustis. Det virker som at riksmediene heller ikke våger å tale Roma imot. Og gjelder det spesielt barnevernsaker, er det omtrent umulig å få ut andre sider i slike saker. Pressen skal ikke opptre som en beskytter av barnevernet.

Måtte ikke skje igjen

Barne-, skolehjems- og barnevernskandalen ble avslørt av blant annet sfm.no, og hovedsakelig for at slike hendelser aldri måtte få skje igjen med forsvarsløse barn. Vi har i løpet av de 10 årene som nå har gått, (siden skandalen ble avslørt høsten 2001), både fått erfare og med egne øyner fått se at barnevernet, fortsatt får lov til å holde på med lovbrudd og grov uansvarlighet.

Det som siden kom for dagen i flere offentlige granskingsrapporter, beviser også at sfm.no kun har publisert rene fakta også i ettertid. Det er derfor helt ubegripelig at ikke norsk rikspresse, viser noen interesse for PTSD saken, og som også beviser lovstridig forskjellsbehandling av norske statsborgere.

Ta medansvar, ikke vær feig

Jeg går igjen ut med følgende oppfordring til alle i norsk presse, og da med støtte i vår felles arbeidsinstruks, ”Vær varsom-plakaten”. Jeg ber om at dere alle, redaktører som journalister, (medlemmer av samme forbund som meg selv), nå tar et felles ansvar og ikke lenger opptrer med ren feighet.
 
Det er pressens oppgave å avsløre makt- og myndighetsmisbruk. Det er pressens plikt å opplyse landets innbyggere om grov urett, diskriminering og ren forskjellsbehandling i strid med norsk lov. Når norsk presse velger å holde munn om slike forhold, så er det også et direkte hån overfor øvrige kolleger både innenlands og utenlands.

Hvor er NRK og TV2?

NRK og TV2 er begge definert som allmennkringkastere og besitter store resurser. NRK erverver sine driftsmidler gjennom lisenser, i tillegg til bevilgninger over statsbudsjettet. NRK har et særlig ansvar å formidle slike fakta som jeg her skriver om. At ansvarlig redaktør, Hans-Tore Bjerkås, kanskje ikke liker meg, av en for meg fortsatt ukjent årsak, (han kjenner meg ikke engang), for så bare være. Det kan jeg leve med.

Men! La ikke trynefaktoren ramme ofrene for barnevernets skader gjennom mer enn 50 år. Det er fullstendig usmakelig og respektløst. Jeg er også klar over at en del politikere på venstresiden, ser på meg som en illojal frilansjournalist, en som  ikke vil danse etter akkurat deres pipe, en som heller ikke er redd for å tale dem imot. Men la ikke barnevernets ofre få lide av den grunn. Så NRK og TV2. Ta ansvar i denne saken dere også.

Relaterte emner:

Norsk Presseforbund: (Vær varsom-plakaten).
http://presse.no/Etisk-regelverk/Vaer-Varsom-plakaten

Store norske leksikon: (Pressefrihet)
http://snl.no/pressefrihet

Regjeringen: (Mangfold i media)
http://www.regjeringen.no/nb/dep/kud/dok/nouer/1995/nou-1995-3/4.html?id=139778

FN / United Nations: (Internasjonal dag for pressefrihet)
http://www.fn.no/Aktuelt/Kalender/Internasjonal-dag-for-pressefrihet

Radio Revolt:

http://radiorevolt.no/2007/10/nyhetsarkiv/stor-pressefrihet-i-norge/

LINK TIL SFM.NO SIDE OM PTSD SAKEN
 

Intet innhold på sfm.no får gjengis uten skriftlig tillatelse. (C) Samfunnsmagasinet - Lov om opphavsrett - Åndsverksloven

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet. © Samfunnsmagasinet /  www.sfm.no
Samfunnsmagasinet har ikke ansvar for innhold på
eksterne nettsider som det lenkes til.
Portalansvarlig: Inter Media Research
Postboks 1118, 1787, Berg i Østfold, Norge
Ansvarlig redaktør: Jan Hansen. E-post: sfm@sfm.no
Medlem av Norsk Journalistlag (NJ/Frilans)