ET RIKSDEKKENDE TVERRPOLITISK FRITT OG PARTIUAVHENGIG NETT- og DEBATTMAGASIN FOR ALLMENN JOURNALISTIKK. PÅ INTERNETT SIDEN 1.JANUAR 1998.
ANNONSER OM OSS MENINGER NYHETER REDAKSJON KONTAKT TJENESTER

Drift spiser opp norske it-ressurser
En stadig større del av it-ressursene i norske bedrifter brukes nå på drift og vedlikehold. – Uheldig og en potensiell brems for utviklingen, sier Anders Lindgren i Steria.


Oslo. Publisert 19.7.2010

Av Henning Poulsen

Dette avdekkes i undersøkelsen ”IT-sjefens utfordringer”, som Synovate gjennomfører for it-konsulentselskapet Steria blant skandinaviske it-sjefer hvert år.

– Jeg tipper mange it-sjefer kjenner seg igjen i dette. Vi snakker om en hverdag der tid og krefter brukes nesten utelukkende på å betjene eksisterende behov i bedriften, forteller Anders Lindgren, informasjons- og markedsdirektør i Steria. Han er bekymret for utviklingen.

Ikke konstruktivt

I en tilsvarende undersøkelse fra 2009 svarte 33 prosent av it-sjefene i større norske virksomheter at de bruker over 60 prosent av sine it-ressurser på drift og vedlikehold. I år har andelen it-sjefer med driftstung hverdag steget til hele 41 prosent.

– En svett it-sjef med tunga hengende over slipsnålen er dårlig skikket til å utøve den konstruktive og fremtidsrettede teknologiske ledelsen som norske bedrifter og organisasjoner trenger, argumenterer Lindgren.

Drift spiser it-vekst

I undersøkelsen til Steria kommer det fram at 26 prosent av norske it-sjefer har fått påplusset budsjettene sine med over 10 prosent i år. 61 prosent melder om stort sett uendrete it-budsjetter, mens bare 14 prosent har måttet redusere it-budsjettet sitt.

– Det er positivt at såpass mange bedrifter har skrudd opp it-budsjettene sine, men vår undersøkelse antyder at mye av veksten spises opp av drift og vedlikehold. Når en administrerende direktør bevilger mer penger til it, vil jeg tro hun eller han ønsker seg noe mer enn dette, sier Anders Lindgren i Steria.

Vil effektivisere

Nesten 8 av 10 av it-sjefene i undersøkelsen forteller at effektivisering og forbedring av prosesser står høyt på agendaen i år. Lindgren mener det ligger et stort potensial i ITIL, et rammeverk for beste praksis innen serviceledelse.

– Dette rammeverket passer til de aller fleste organisasjoner, og lar bedriften effektivisere og kutte kostnader uten at man må finne opp hjulet på nytt, understreker han.

(Pressenytt)


NETTMAGASINET SFM.NO. (SAMFUNNSMAGASINET)
Oppdateringer på sfm.no skjer sporadisk med unntak av månedene juni - juli og august da vi holder sesongstengt.
Færre sporadiske oppdateringer kan forekomme også i sesongen. 
Samfunnsmagasinet er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsteder som vi måtte linke til.
Bruk av innhold fra våre nettsider er ikke tillatt uten skriftlig avtale. Overtredelse vil medføre økonomisk erstatningsansvar!
Portalansvarlig: Inter Media Research. Postboks 1118, 1787, Berg i Østfold, Norge
Ansvarlig redaktør: Jan Hansen. E-post: sfm@sfm.no

Medlem av Norsk Journalistlag (NJ/Frilans)