Medietaushet bidrar til økte overgrep
Det er naivt å tro at det bare er barnevernet som begår overgrep mot familier og barn. Det finnes flere aktører i samfunnet som både er direkte skyldige og medansvarlige.

Oslo – sfm.no. Publisert 12.5.2008.

Av Jan Hansen, frilansjournalist (NJ)

Ethvert normaltenkende menneske i Norge verdsatte at tidligere ofre for det norske barnevernet, omsider tok et kraftig oppgjør med samfunnet for all den urett og alle de horrible overgrep de ble utsatt for som barn på norske barnevernsinstitusjoner.
Hittil har regningen for stat og kommuner kommet opp i flermilliardbeløp - samlet sett. Det inngår også kostnader for psykolog- og advokatmat, samt det offentliges egne granskinger m.m..

Fortsatt må det offentlige betale for skadeverket som skjedde for 30 – 50 år siden. Samlet sett har det offentlige dog sluppet særdeles billig unna tatt alvorlighetsgraden i betraktning.

Uskyldige kan få lide

Ofrene håpet på at de for all framtid skulle slippe å få seg meddelt flere triste og tragiske nyheter om offentlige overgrep. De håpet også på å ikke bli utsatt for nye overgrep i forbindelse med blant annet erstatningsoppgjørene. Men hva har skjedd så langt. Flere nettsteder publiserer stadig nye saker om nye og groteske overgrep som også og fortsatt, blir begått mot barn og familier fra det offentliges side. Det er naivt å tro at det bare er barnevernet som begår overgrep mot familier og barn. Det finnes flere aktører i samfunnet som både er direkte skyldige og medansvarlige, eksempelvis barnehager, skoler, domstoler, departement, direktorat, politikere m. fl.

Medietaushet bidrar til økte overgrep. Men det gjør også den politiske og så langt totale uansvarlige opptreden. Når ikke engang våre rikspolitikere tar ansvar, og når media helt enkelt lukker munnen sin, så kan dette samlet sett og en dag, lede til forhold i vårt samfunn som også kan medføre at helt uskyldige mennesker rammes. Jeg ser ikke bort fra at så allerede kan ha skjedd. Vi som lenge har vært med på å fronte avsløringer om offentlige overgrep, blir også forfulgt i det skjulte, og av ”demokratiet” som Norge er så internasjonalt godt kjent for. Til og med familiemedlemmer av oss forfølges.

Fraværende redaktører

Flere norske medier hjelper faktisk også norske menneskerettsforbrytere til å få spredd sine budskap om det norske ”demokratiet” verden over. Verden ser fortsatt til Norge. Men verden ser ikke landets mange ofre for innenrikske overgrep. Det kan media direkte lastes for grunnet fraværende redaktører og pressens manglende tilstedeværelse. Men kom igjen dersom en politiker i eksempelvis Serbia kjører på rødt lys, eller en homse føler seg diskriminert, eller en utenlandsk dømt kriminell får et for dårlig tilbud i fengslet, ja da har de "skyldige" bl.a. Dagbladet på døren umiddelbart.

Jeg er skuffet over flere kolleger i media som heller ikke synes å ta sitt journalistiske ansvar mer på alvor. En god del av skylden kan selvsagt legges på flere redaktører som virker være redd for å åpne munnen om overgrep begått i regi av offentlige instanser. Jeg spør meg igjen og igjen om hvorfor de er så  fraværende på hjemmebane, mens de derimot og gjeldende liknende skandaler i andre land, ellers er ganske på vakt og samtidig svært så skriveføre, ikke minst taletrengte. Jeg kaller sånt dobbelmoral.
 


SAMFUNNSMAGASINET - THE SOCIETY MAGAZINE
Et tverrpolitisk fritt og helt partiuavhengig nettmagasin. Oppdateringer skjer sporadisk unntatt i månedene juni - juli og august da vi holder sesongstengt.
Sporadiske oppdateringer kan forekomme under stengeperioden (sesongen).  Innhold fra
www.sfm.no kan refereres til mot angivelse av kilde.
Gjengivelse av innhold fra
www.sfm.no, og uansett hva, er ikke tillatt uten skriftlig samtykke
Kommersielt bruk av innhold på
www.sfm.no må alltid være skriftlig avtalt på forhånd. I slike tilfeller  følger vi gjeldende satser for Norsk Journalistlag / Frilansgruppen.
Copyright  tilhører hhv forfatter og fotograf / annen utgiver / kilde: (Jf. Åndsverkloven).
Ansvarlig redaktør: Jan Hansen.
E-post: sfm@sfm.no